Na czym polega psychoterapia psychoanalityczna?

Za ojca psychoanalizy uznawany jest Zygmunt Freud – to właśnie on uważał, że przyczyny pewnych zachowań i emocji często mają podłoże w naszej nieświadomości.

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że pewne myśli i uczucia mają wpływ na to, co przeżywamy teraz. Psychoterapia psychoanalityczna skupia się więc na odkrywaniu  pewnych emocji i przeżyć, które mogą być źródłem trudności, które odczuwamy. 

 

Założenia psychoanalizy 

 

Aby w pełni zrozumieć, na czym polega psychoterapia psychoanalityczna, należy poznać najpierw podstawowe założenia psychoanalizy. Przede wszystkim zakłada ona, że w umyśle każdego człowieka istnieje nieświadoma część, która ma wpływ na nasze uczucia, myśli i emocje. Ludzka psychika jest zorganizowana, wyróżnić w niej możemy:

 

– id – jest to struktura, która odpowiada za zachowania popędowe,

– ego – to część, która odpowiada za kontakt z rzeczywistością zewnętrzną, 

– superego – część, która zawiera normy i zasady. 

 

Jeśli człowiek jest zdrowy – części te sprawnie ze sobą współpracują, jednak w momencie, w którym pojawiają się konflikty pomiędzy poszczególnymi strukturami – dochodzi do zaburzeń. 

 

Jak przebiega psychoterapia psychoanalityczna? 

 

Psychoterapia psychoanalityczna może odbywać się w różny sposób. Najczęściej są to po prostu cykliczne spotkania, na których pacjent opowiada o swoich uczuciach, problemach, emocjach itd. Terapeuta w neutralny sposób stara się zinterpretować znaczenie przekazanych informacji. W ten sposób pacjent może dowiedzieć się o sobie czegoś nowego, a przede wszystkim odkryć źródło swoich lęków i emocji. Dzięki temu osoba poddająca się terapii zaczyna odczuwać ulgę, dochodzi do złagodzenia wewnętrznych konfliktów, co z kolei łączy się z odczuwaniem większego spokoju. 

 

Dzięki psychoterapii psychoanalitycznej jesteśmy w stanie dowiedzieć się rzeczy o sobie, o których nie wiedzieliśmy lub nie chcieliśmy z jakiś powodów o nich myśleć. Poznanie źródła problemu pozwala na skuteczniejszą pracę nad sobą, a w efekcie lepsze samopoczucie.  

Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych