Psychoterapia nastolatków 

Psychoterapia psychoanalityczna młodzieży uwzględnia unikalną dla okresu nastoletniego dynamikę doznawanych trudności. Termin adolescencja odnosi się do okresu od około 11 do 22 roku życia. Jest to czas silnych i czasem odczuwanych jako nagłe zmian w obrębie ciała, które pociągają za sobą wiele wyzwań w obszarze psychicznym. W pewnych okolicznościach intensywność i ilość tych zmian może prowadzić do kryzysu. Trudności te ogniskują się w kilku obszarach:

  1. Własne ciało - staje się ono w tym okresie obiektem różnorodnych emocji, skarg na nie i niezadowolenia oraz dyskomfortu. Nastolatek mierzy się w tzw. „burzą hormonów” oraz z faktem, że jego ciało staje się w większym stopniu przynależeć do „świata dorosłych” niż „świata dzieciństwa” co może budzić różne lęki. 
  2. Relacje z rówieśnikami i pierwsze relacje miłosne - mogą być one wzmacniające, ale mogą też stać się źródłem poczucia porażki i prowadzić do wycofania. 
  3. Relacje z rodzicami – obszar ten wiąże się z większą niezależnością, negocjowaniem z rodzicami zasad oraz z braniem odpowiedzialności za swoje impulsy, działania i uczucia. 

Wszystkie te obszary mogą prowadzić do cierpienia, które przekracza możliwości radzenia sobie nastolatka. Psychoterapia psychoanalityczna ma więc na celu wspierać nastolatka i jego środowisko w zwiększaniu zdolności do myślenia o szybko zmieniającej się sytuacji. Oferuje ona większe zrozumienie świata dojrzewającego pacjenta - z jednej strony umożliwia przesuwanie się ku większej niezależności i opanowywanie lęku oraz agresji przy jednoczesnym uwzględnianiu uczuć związanych ze stratą przywilejów związanych z byciem dzieckiem. Psychoterapia psychoanalityczna pomaga nastolatkowi odzyskać równowagę psychiczną oraz zwiększyć i rozwinąć swoje zasoby.

Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych