Kiedy warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

Uczęszczanie na terapię jest obecnie coraz bardziej popularną formą radzenia sobie z własnymi problemami – zwłaszcza, że takie cotygodniowe sesje mogą być naprawdę pomocne. Przypadki osób, które nie potrafią funkcjonować bez pomocy odpowiedniego terapeuty, są bardzo częste. W rozpoczęcie terapii bardzo ważne jest podejście samego pacjenta – przede wszystkim musi on chcieć sobie pomóc. 

 

Wskazania do wizyty u psychoterapeuty

 

Trudno jest jednoznacznie ustalić, kiedy dana osoba powinna skorzystać z usług terapeutycznych. Istnieje jednak kilka bezpośrednich wskazań – mogą to być na przykład:

 

– uzależnienia od substancji psychoaktywnych czy alkoholu;

– akty autoagresji;

– zaburzenia odżywiania;

– depresja;

– zaburzenia dwubiegunowe.

 

Cykliczne spotkania z terapeutą nie rozwiążą samych problemów, ale z pewnością pomogą każdemu szerzej na nie spojrzeć. Każda terapia poprzedzona jest wizytą konsultacyjną, podczas której zostaną ustalone warunki współpracy oraz pośrednie metody prowadzenia takich zajęć.

 

Rodzaje psychoterapii

 

Zainteresowany sam może decydować, na jaki rodzaj terapii się decyduje. Ma do wyboru między innymi:

 

– psychoterapię poznawczo-behawioralną,

– psychoterapię psychodynamiczną,

– psychoterapię humanistyczną

– psychoterapię psychoanalityczną,

 

Najbardziej popularna zdaje się być psychoterapia psychoanalityczna. Opiera się ona o założenia psychoanalizy, które stworzył Zygmunt Freud, która skupia się ona przede wszystkim na wczesnych doświadczeniach każdego pacjenta – pozwala na wydobycie z pamięci wszelkich traum oraz momentów, które mogły mieć znaczący wpływ na całe życie danej osoby. Każdy pacjent sam opowiada o swoich przeżyciach z przeszłości bądź teraźniejszości oraz opisuje swoje emocje, dzięki czemu terapeuta może skuteczniej przyjrzeć się konkretnemu funkcjonowaniu jednostki w społeczeństwie. 

Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych