Psychoterapia osób dorosłych. Najczęściej poruszane problemy

Psychoterapia indywidualna ukierunkowana jest na pomoc tym pacjentom, którzy są gotowi pracować nad swoimi problemami. Wskazaniem do terapii są nie tylko zaburzenia psychiczne, ale również chęć poznania swojego potencjału czy też lepszego poznania swojego umysłu i schematów postępowania. W dzisiejszym wpisie postaramy się szerzej opisać wskazania do psychoterapii osób dorosłych oraz korzyści, jakie niesie za sobą wzięcie udziału w terapii.

 

Dla kogo pomocna będzie psychoterapia indywidualna?

 

Zastosowanie psychoterapii jest naprawdę szerokie. W efekcie pracy nad sobą pacjenci mają możliwość samorozwoju, „wyjścia na prostą”, a jej skutki obejmują nie tylko sferę prywatną, ale również zawodową. Niekiedy poszukując przyczyn problemów emocjonalnych złego samopoczucia czy też poczucia bezradności niemocy pacjenci sięgają do przeżyć, których doświadczyli we wczesnym dzieciństwie.

Psychoterapia dorosłych jest pomocna w leczeniu takich zaburzeń jak np.:

 • zaburzenia związane z nastrojem (depresja, mania),
 • zaburzenia lękowe (np. lęk paniczny, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne)
 • zaburzenia związane ze stresem po przeżyciu wydarzenia urazowego,
 • zaburzenia związane z postrzeganiem swojego zdrowia fizycznego,
 • zaburzenia seksualne,
 • zaburzenia identyfikacji płciowej,
 • zaburzenia preferencji seksualnych,
 • zaburzenia osobowości oraz inne.

 

Biorąc pod uwagę przebieg terapii, podstawą udanego leczenia jest szczerość i uczciwość wobec siebie i terapeuty. Pacjenta z terapeutą łączy więź terapeutyczna. W czasie terapii mogą pojawić się różne słowa, zachowania, reakcje, uczucia, których przeżywanie przez pacjenta jest niezbędne dla poprawy jego samopoczucia. Jest to normalna reakcja organizmu na dotykanie bolesnych dla pacjenta zdarzeń w jego życiu. Nie zawsze chodzi o stratę bliskiej osoby, rozstanie, czy też śmierć, czasami powodem silnych blokad może być wielokrotnie doznawanie niesprawiedliwości, złego traktowania przez osoby, od której pacjent oczekiwał wsparcia, zrozumienia, czy też akceptacji.

Uwalniające się w trakcie terapii emocje nazywane są „czynnikami leczącymi”. Co istotne, wszelkie poruszane za drzwiami gabinetu sprawy, odbywają się w klimacie zaufania, wynikającego z wierności tajemnicy zawodowej.

Od czego zależy czas trwania terapii psychologicznej?

 

 

 

Czas trwania terapii jest sprawą indywidualną i nie da się powiedzieć, czy będzie ona trwać tydzień, miesiąc, rok, czy też kilka lat. Czas trwania terapii psychologicznej zależy od:

 • głębokości problemów,
 • czasu powstawania problemów,
 • czasu trwania problemów,
 • osobowości pacjenta,
 • dodatkowych, spraw, obszarów do przepracowania, które ujawnią się w trakcie terapii.

 

 

Psychoterapia osób dorosłych niekiedy poprzedzana jest konsultacją psychoanalityczną, która pozwala dobrać właściwą formę leczenia uzależnioną od potrzeb konkretnego pacjenta.

Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych