Za ojca psychoanalizy uznawany jest Zygmunt Freud – to właśnie on uważał, że przyczyny pewnych zachowań i emocji często mają podłoże w naszej nieświadomości.
Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że pewne myśli i uczucia mają wpływ na to, co przeżywamy teraz. Psychoterapia psychoanalityczna skupia się więc na odkrywaniu pewnych emocji i przeżyć, które mogą być źródłem trudności, które odczuwamy.
Aby w pełni zrozumieć, na czym polega psychoterapia psychoanalityczna, należy poznać najpierw podstawowe założenia psychoanalizy. Przede wszystkim zakłada ona, że w umyśle każdego człowieka istnieje nieświadoma część, która ma wpływ na nasze uczucia, myśli i emocje. Ludzka psychika jest zorganizowana, wyróżnić w niej możemy:
– id – jest to struktura, która odpowiada za zachowania popędowe,
– ego – to część, która odpowiada za kontakt z rzeczywistością zewnętrzną,
– superego – część, która zawiera normy i zasady.
Jeśli człowiek jest zdrowy – części te sprawnie ze sobą współpracują, jednak w momencie, w którym pojawiają się konflikty pomiędzy poszczególnymi strukturami – dochodzi do zaburzeń.
Psychoterapia psychoanalityczna może odbywać się w różny sposób. Najczęściej są to po prostu cykliczne spotkania, na których pacjent opowiada o swoich uczuciach, problemach, emocjach itd. Terapeuta w neutralny sposób stara się zinterpretować znaczenie przekazanych informacji. W ten sposób pacjent może dowiedzieć się o sobie czegoś nowego, a przede wszystkim odkryć źródło swoich lęków i emocji. Dzięki temu osoba poddająca się terapii zaczyna odczuwać ulgę, dochodzi do złagodzenia wewnętrznych konfliktów, co z kolei łączy się z odczuwaniem większego spokoju.
Dzięki psychoterapii psychoanalitycznej jesteśmy w stanie dowiedzieć się rzeczy o sobie, o których nie wiedzieliśmy lub nie chcieliśmy z jakiś powodów o nich myśleć. Poznanie źródła problemu pozwala na skuteczniejszą pracę nad sobą, a w efekcie lepsze samopoczucie.