Ludzie na co dzień muszą mierzyć się z różnymi przeciwnościami losu. Czasem problemy towarzyszą nam już od dziecka, w innym przypadku wynikają z różnego typu doświadczeń życiowych. Problemy te mogą przekładać się na prawidłowe działanie ludzkiej psychiki. Jednak nawet w przypadku dużych problemów, nie jesteśmy zostawieni sami sobie. Możemy zdecydować się na psychoterapię, która ma na celu leczyć schorzenia i nieprawidłowości zachodzące w psychice.
By zrozumieć znaczenie psychoterapii, warto na początku zdać sobie sprawę, po co i dla kogo jest ona stworzona. Psychoterapia jest sposobem, dzięki któremu leczy się zaburzenia różnego typu i jej podstawą są regularne sesje pacjenta z lekarzem prowadzącym. Z psychoterapii nie korzystają jedynie osoby z silnymi zaburzeniami, ponieważ może na nią uczęszczać każdy, kto chce poprawić komfort swojego życia. Głównym filarem psychoterapii są rozmowy ze specjalistą, który ma pomóc pacjentowi w zwiększeniu motywacji do działania czy też w zbudowaniu pewności siebie nie tylko w życiu prywatnym, ale także w kontaktach z innymi. Psychoterapia jest szczególnie pomocna, jeżeli pacjent zmaga się ze stanami lękowymi, depresją, nerwicami lub też w przypadku gdy doświadczył traumatycznych sytuacji życiowych, z którymi nie może sobie poradzić.
Istnieje kilka form psychoterapii, jednak warto zwrócić uwagę na psychoterapię indywidualną, w której jak sama nazwa wskazuje, uczestniczy tylko jeden pacjent, na którym terapeuta w pełni się skupia. Przed rozpoczęciem regularnych sesji to psychoterapeuta ustala wraz z pacjentem jego oczekiwania odnośnie ilości sesji, długości oraz zasad ich prowadzenia. Stworzenie przestrzeni, która będzie komfortowa dla obu stron, wpływa na efektywność psychoterapii. Z całą pewnością psychoterapia indywidualna ma wiele zalet, a główną jest to, że specjalista skupia się tylko i wyłącznie na jednym pacjencie oraz jego problemie. Dzięki indywidualnemu podejściu do pacjenta terapeuta może wniknąć „w głąb” jego myśli, co umożliwia lepsze poznanie problemu, a także zbudowanie zaufania oraz zrozumienia motywacji i uczuć pacjenta.