Zapisz się na wizytę

This is just placeholder text. Hover over the module and click "Edit Content" to change it.

Psychoterapia psychoanalityczna

Psychoterapia psychoanalityczna jest jednym z kilku głównych podejść terapeutycznych służących rozumieniu i leczeniu problemów natury psychicznej. Opiera się na założeniach stworzonych przez Sigmunda Freuda i rozwijanych przez kolejne pokolenia psychoanalityków oraz psychoterapeutów o orientacji psychoanalitycznej.

Istota psychoanalizy polega na zrozumieniu sposobu, w jaki funkcjonuje ludzki umysł oraz jak dochodzi do powstawania zaburzeń natury psychicznej i emocjonalnej. Jej podstawowym założeniem jest idea, że u podstaw przeżywanych trudności leżą nieświadome myśli i uczucia, które wpływają na powstawanie różnego rodzaju objawów. Istotną rolę ta metoda przypisuje również wczesnodziecięcym doświadczeniom dotyczącym miłości, utraty oraz własnej seksualności, a także jakości relacji z rodzicami lub opiekunami.

Jak przebiega i działa psychoterapia psychoanalityczna?

Zgodnie z powyższymi założeniami psychoterapia psychoanalityczna skupia się na pomocy w odkrywaniu i rozumieniu nieświadomych treści i usunięciu lub ograniczeniu w ten sposób występujących problemów. Dzieje się to poprzez dostarczenie pacjentowi przestrzeni i możliwości do przyglądania się własnemu wnętrzu. Temu celowi służą cykliczne spotkania, podczas których pacjent opowiada o wszystkich kwestiach, o których czuje, że w danej chwili chciałby opowiedzieć. Terapeuta stara się zaś zinterpretować znaczenie tego, czym dzieli się pacjent. Jego zadaniem jest też pomoc w rozpoznaniu tego, czego dana osoba poddająca się tej terapii nie potrafi bądź też z różnych powodów boi się w sobie zauważyć. Takie doświadczenie niesie szereg korzyści dla pacjenta. Przede wszystkim przynosi ulgę oraz wpływa na zmniejszenie intensywności wewnętrznych konfliktów, co daje szansę, by w pełniejszy sposób żyć własnym życiem, a także rozpoznać własny potencjał i zacząć z niego korzystać.

Zastosowanie psychoterapii psychoanalitycznej

Psychoterapia psychoanalityczna to wszechstronnie stosowana metoda terapeutyczna. Jest niezwykle przydatna w terapii zaburzeń o podłożu psychicznym, ale nie tylko. Ze względu na to, że pozwala zajrzeć w głąb siebie i lepiej poznać swoje możliwości, jest pomocna również przy problemach dotyczących sfery emocjonalnej czy też relacji interpersonalnych. Często korzyści, które niesie za sobą psychoterapia indywidualna przenoszą się również na inne obszary życia pacjenta. Jest ona przydatna m.in. w rozwijaniu osobistych kompetencji, dlatego może przyczynić się do sprawniejszego funkcjonowania na rynku pracy czy też pomóc w budowaniu zdrowych i trwałych relacji z innymi ludźmi. Psychoterapia psychoanalityczna skupia się nie tylko na symptomach i usuwaniu ich a przede wszystko na globalnym funkcjonowaniu psychicznym, osobowości pacjenta traktując objawy jako ważne przejawy trudności, konfliktów emocjonalnych. W związku z tym psychoterapia psychoanalityczna jest metodą pracy o szerokim zastosowaniu i umożliwia zrozumienie skomplikowanych stanów oraz psychopatologii.

Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych